Jak vyměnit kola u auta

Vyměna kola u auta je jednou z nezbytných dovedností, kterou by měl každý řidič ovládat. Nejenže umožňuje rychlou opravu v případě defektu, ale také přispívá k bezpečnosti na silnici. V tomto průvodci vám ukážeme, jak správně vyměnit kolo u auta krok za krokem.

Příprava

Před začátkem výměny kola je důležité provést několik přípravných kroků. Zaparkujte auto na rovném a stabilním povrchu a aktivujte ruční brzdu. Dále je nutné vyndat rezervní kolo, klíč na kola a případně klíč křížový. Pokud máte k dispozici, je také užitečné použít klínky pod kola, abyste zabránili pohybu vozu.

Postup

1. Nejprve uvolněte matice kol, ale ne úplně. To uděláte pomocí klíče na kola. Jejich uvolnění usnadníte, pokud auto ještě lehce tlačíte zátěží.

2. Umístěte podvozek auta na zvedák a postavte ho na stabilním místě, které je vhodné pro zvedání auta. Zkontrolujte, zda je zvedák správně umístěn pod ramenem auta.

3. Pomocí zvedáku zvedněte auto, dokud nebudete mít dostatek místa pod koly pro práci. Nikdy nepracujte pod autem, pokud není správně zabezpečeno.

4. Úplně odstraňte matice a odstraňte kolo. Ujistěte se, že nedochází k žádnému pohybu auta.

5. Namontujte rezervní kolo na vůz a ručně utáhněte matice.

6. Pomocí zvedáku snižte auto, dokud kolo nedosáhne země.

7. Dokončete utažení matic pomocí klíče na kola tak, aby byly pevně utaženy.

8. Snižte auto na zem a odstraňte zvedák.

Užitečné tipy

– Před výměnou kola je dobré mít všechny potřebné nástroje a vybavení připravené.

– Pokud máte nějaké pochybnosti o tom, jak správně vyměnit kola u auta, je lepší požádat o pomoc odborníka nebo autoškolu.

– Po výměně kola je důležité zkontrolovat tlak vzduchu v novém kole a zajistit, že je správně namontováno.

Závěr

Výměna kola u auta je základní dovedností, kterou by měl každý řidič ovládat. Dodržováním správného postupu můžete nejen rychle a efektivně vyměnit kolo, ale také zajistit bezpečnost na silnici. Následováním těchto kroků můžete snadno zvládnout výměnu kola u auta a být připraveni na případné situace.

Bezpečnostní opatření

Před výměnou kola je důležité dbát na bezpečnostní opatření, která minimalizují riziko úrazu nebo poškození vozidla. Zapomeňte nejen na aktivaci ruční brzdy, ale také na umístění varovného trojúhelníku v dostatečné vzdálenosti za vozidlem, aby byla zajištěna viditelnost pro ostatní řidiče.

Zakotvení zvedáku

Umístění zvedáku pod auto je klíčové pro bezpečnou výměnu kola. Při umísťování zvedáku se ujistěte, že je podvozek vozidla stabilní a že je zvedák správně zakotven pod ramenem auta. Nesprávně umístěný zvedák může vést k poškození vozidla nebo dokonce ke zranění osob v okolí.

Nástroje Účel
Křížový klíč Umožňuje uvolnění matic kol
Zvedák Slouží k zvednutí vozidla pro výměnu kola
Varovný trojúhelník Zajišťuje bezpečnost při práci na silnici

Nejčastěji kladené otázky

  • Je bezpečné vyměnit kolo na frekventované silnici?
    Ano, je-li to nevyhnutelné, zabezpečte nejdříve sebe a vozidlo a pokuste se provést výměnu kola na co nejbezpečnějším místě. Pokud to není možné, volání o odtah vozidla může být nejlepší možností.
  • Jak často bych měl(a) kontrolovat tlak vzduchu v rezervním kole?
    Je doporučeno pravidelně kontrolovat tlak vzduchu ve všech pneumatikách včetně rezervního kola. Ideálně by se to mělo dělat před každou dlouhou cestou.
  • Jak poznám, že je kolo správně namontované?
    Po dokončení montáže matice ujistěte, že jsou pevně utažené. Dále se ujistěte, že kolo je rovně a bez viditelných známek nerovnoměrného opotřebení pneumatiky.

Viz také:

Photo of author

Denisa

Napsat komentář