Jak vyměnit kolo u auta


Vyměna kola u auta může být jednou z nezbytných dovedností, které by měl znát každý řidič. I když se může zdát složitější, než je ve skutečnosti, s trochou praxe a správným postupem to může být snadné. Následuje detailní průvodce krok za krokem, jak vyměnit kolo u auta.

Příprava a vybavení

Než začnete s výměnou kola, je důležité zajistit si potřebné vybavení a připravit vozidlo. Zaparkujte auto na rovném povrchu, aktivujte ruční brzdu a zapněte nouzová světla. Dále budete potřebovat rezervní kolo, klíč na kola, klíč na pneumatiky a podložku na podložení.

Postup výměny kola

1. Začněte tím, že odšroubujete matice kol, ale neúplně. Použijte klíč na kola a postupujte proti směru hodinových ručiček k odstranění napětí na maticích.

2. Umístěte podložku pod podvozek auta v blízkosti poškozeného kola, aby vozidlo zůstalo stabilní.

3. Dále úplně odšroubujte matice kol a odstraňte je. Ujistěte se, že máte všechny matice na bezpečném místě, abyste je neztratili.

4. Pomalu a opatrně odstraňte poškozené kolo. Držte ho za vnější okraj, abyste se vyhnuli nečistotám na brzdovém kotouči.

5. Připevněte rezervní kolo na stejné místo, kde bylo původní kolo. Ujistěte se, že sedí pevně na držáku.

6. Začněte ručně utahovat matice kol, abyste zabránili jejich zkřížení. Postupujte proti směru hodinových ručiček, dokud nejsou matice pevné.

7. S použitím klíče na kola dotahejte matice, ale ne příliš pevně. Než spustíte auto na zem, ujistěte se, že jsou matice dobře utažené.

Testování

Po úspěšné výměně kola je důležité provést kontrolu. Zkontrolujte, zda jsou matice správně utažené a kolo pevně připevněné. Také se ujistěte, že je rezervní kolo správně nafouknuté. Pokud je vše v pořádku, můžete bezpečně pokračovat v cestě.

Prevence

Aby se minimalizovalo riziko píchnutí pneumatiky, pravidelně kontrolujte tlak vzduchu ve vašich pneumatikách a stav dezénu. Dále se ujistěte, že máte v autě vždy rezervní kolo, klíč na kola a všechny potřebné nářadí.

Bezpečnostní opatření

Kromě základních kroků výměny kola je důležité pamatovat také na bezpečnostní opatření. Především si dejte pozor na provoz kolem sebe. Pokud možno, umístěte varovný trojúhelník v dostatečné vzdálenosti od vozidla, aby ostatní řidiči byli včas upozorněni na vaši přítomnost.

Kontrola brzdového systému

Při výměně kola je vhodné zkontrolovat i stav brzdového systému. Pokud zaznamenáte jakékoliv neobvyklé zvuky nebo vibrace během jízdy, může to být známka problému s brzdami. V takovém případě je lepší konzultovat odborníka.

Poškození pneumatiky Čištění brzdového kotouče
V případě poškození pneumatiky, které nelze opravit, je nezbytné zajistit novou pneumatiku co nejdříve. Čistění brzdového kotouče od prachu a nečistot pomůže zachovat optimální brzdový výkon.

Nejčastěji kladené otázky

  • Jak často bych měl(a) kontrolovat stav pneumatik?
  • Je možné vyměnit kolo u auta s automatickou převodovkou?
  • Existují speciální techniky pro výměnu kola u terénního vozidla?

Viz také:

Photo of author

Denisa

Napsat komentář